Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osobowość człowieka - Osobowość wg Freuda - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Freud do zdefiniowania i określenia tego, czym jest osobowość zastosował tak zwaną teorię psychodynamiczną. Zakłada ona, iż osobowość człowieka jest zbiorem sił napędzających jego działanie – takich jak popędy, potrzeby, marzenia, cele, dążenia.

Jako pierwszy z badaczy Freud zwrócił uwagę na ogromny wpływ, jaki w procesie rozwoju osobowości odegrały przeżycia i doświadczenia z okresu dzieciństwa. Według Freuda to właśnie wczesne lata życia rzutują na jego dalszy przebieg, a pewne niewyjaśnione (nierozwiązane) konflikty z dzieciństwa odbiją się na zdrowiu psychicznym dorosłego już człowieka. Zakładając tak duży wpływ najmłodszych lat na rozwój osobowości, Freud opracował fazy odnoszące się do jej kształtowania. W ten sposób kolejno wyróżnić można: fazę oralną, analną, falliczną, aseksualną oraz genitalną. Są one etapami na drodze do wytworzenia się osobowości względnie zwartej i stałej.

Największym osiągnięciem w badaniach psychologicznych Zygmunta Freuda okazało się stworzenie tak zwanej struktury osobowości. Freud uznał, iż jest to konstrukcja niezwykle złożona, w której ścierają się różne siły i moce. Człowiek jest tak samo skomplikowany jak i jego osobowość, dlatego tak łatwo o konflikty wewnętrzne. Mowa tu o składowych...

Podobne wypracowania