Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura gotycka - opracowanie. Subkultura gotycka w Polsce

Powstanie subkultury gotyckiej datuje się na lata 70. XX wieku. Zrodziła się ona bezpośrednio z ruchu punk.

Członków tej subkultury można rozpoznać przede wszystkim po stroju. Dominującym kolorem jest czarny, który ma oznaczać tajemniczość, odrobinę grozy i niespokojnej aury. Goci ubierają długie, skórzane płaszcze, czarne koszule, spódnice i wysokie wojskowe buty zwane glanami. Kobiety noszą długie do ziemi spódnice i zazwyczaj mają czarne włosy. Członkowie tej subkultury lubią zdobić swoje ciała. Kolczykują się i tatuują, ich ozdoby przeważnie stanowią określony symbol. Warto dodać, iż przez lata subkultura ta nieco się zmieniała i można dziś zauważyć gotów również w nieco bardziej kolorowych strojach.

Ludzie potwierdzający swoją przynależność do tej subkultury, słuchają tak zwanej muzyki gotyckiej. Wywodzi się ona z nurty klasycznego, jednak posiada ostre elementy rocka i metalu. Piosenki zazwyczaj opowiadają o tajemnicy życia, grozie, niepokoju i śmierci. Powszechnie uważa się gotów za ludzi niezwykle emocjonalnych. Posiadają oni wrażliwą duszę, uwielbiają poezję, sztukę. Socjologowie zwracają uwagę na ich zainteresowanie szczególnie mitologią. Zafascynowani są również wampirami, często swoim strojem manifestują te pasje. Jako ludzie niezwykle wrażliwi, lubią oddawać się kontemplacji i głębokiej refleksji. Przedmiotem ich wspólnych dyskusji są: śmierć, przemijanie, los człowieka, życie pozagrobowe.

Badacze jednak jasno podkreślają, iż subkultura gotycka nie ma nic wspólnego z satanizmem. Goci nie uprawiają bowiem kultu diabła, jako ciekawi świata i życia interesują się wieloma nurtami, także i tymi religijnymi. Powszechnie uważa się również, iż Goci zajmują się okultyzmem; jest to pewne działanie nadprzyrodzonych, tajemnych sił, istniejących w człowieku. Członkowie subkultury próbują zrozumieć ich znaczenie i badają zastosowanie Okultyzm jest oficjalnie zakazany przez Kościół katolicki, dlatego też gotów oskarża się o praktyki satanistyczne.

W Polsce także istnieje subkultura gotycka i jest ona bardzo popularna. Znane zespoły tworzące muzykę w tym stylu to, między innymi, Aion, Moonlight oraz Kraina Mroku. Każdego roku Goci organizują swój własny festiwal. Odbywa się on w Lipsku, natomiast w Polsce powstała tradycja wspólnego spotykania się członków tej subkultury na imprezie w Bolkowie. Festiwal nosi nazwę Castle Party.

Podobne wypracowania do Subkultura gotycka - opracowanie. Subkultura gotycka w Polsce