Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja sztokholmska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szybki rozwój przemysłu, a co za tym idzie zwiększenie chemizacji oraz wielokrotnie razy większa emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, plus eksploatacja coraz większych areałów ziemi w ostatnich stuleciach przyczyniły się do znacznej degradacji środowiska i zmian klimatycznych. Nie mogły tego problemu pozostawić bez odpowiedniej reakcji międzynarodowe organizacje i różnego typu agendy. Jednej z ważniejszych inicjatyw podjęła się Organizacja Narodów Zjednoczonych, zainicjowała ona cykl spotkań, na których omawiane były właśnie te kwestie. Poszły za tym również odpowiednie uchwały, deklaracje i oświadczenia. 

W ramach jednej z takich inicjatyw w dniach 5–14 czerwca 1972 roku obradowano na konferencji w Sztokholmie, która za swoje hasło przyjęła sformułowanie: „Mamy tylko jedną ziemię”. Podczas spotkania na szczycie ONZ wyraźnie zwrócono uwagę na priorytetowe znaczenie środowiska dla prawidłowego funkcjonowania krajów świata, a nawet stwierdzono, iż ochrona środowiska winna być konstytutywną funkcją każdego państwa. W związku z tym postanowiono, iż „polityka ochrony środowiska” powinna być prowadzona przy pomocy konkretnego, wyspecjalizowanego w tej materii organu....

Podobne wypracowania