Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura - Punk - definicja, geneza, ideologia. Punk jako subkultura

Powstanie subkultury punk datuje się na lata 70. XX wieku. Wiąże się to bezpośrednio z karierą muzyczną brytyjskiego zespołu Sex Pistols. W swoich utworach nawoływali oni fanów do walki o wolność i bunt przeciw podporządkowaniu się sztywnym normom społecznym.

Członkowie tego zespołu, jak i innych – podobnych, prezentowali młodym ludziom swobodny styl życia, włóczyli się po ulicach, chodzili w potarganych spodniach, niechlujnie się czesali, nadużywali rozmaitych używek. Ich postawa stała się inspiracją dla tysięcy zmęczonych szarym życiem ludzi. Zaczęli więc naśladować ulubionych artystów.

Ideologia członków subkultury punk była bardzo jasno określona: anarchia i brak jakichkolwiek zasad. Młodzi ludzie sprzeciwiali się istnieniu niemal wszystkich instytucji państwowych, publicznych, ponieważ według nich – nie spełniały one swoich celów. Dodatkowo miały bardzo zły wpływ na życie ludzi, ograniczały ich wolność, narzucały pewne racje i założenia, sposób myślenia. Punkowie pragnęli właściwie tylko jednego: swobodnego, wolnego życia, pełnego radości i zabawy. Nie chcieli oni określać siebie poprzez rządy, parlamenty, władze. Wolność i niezależność były dla nich najwyższymi, podstawowymi wartościami. Bardzo negatywnie odnosili się członkowie subkultury punk do takich instytucji jak wojsko czy policja. One również ograniczały wolność, narzucały ściśle określone role i zabraniały życia zgodnie z własnym sumieniem.

Charakterystyczny dla punków był (i jest) strój. Wygląda on dosyć swobodnie, trochę niechlujne. Noszą oni sprane, przetarte, dziurawe dżinsy bądź też skórzane spodnie. Lubią obszerne marynarki (skórzane), które zdobią agrafkami, żyletkami, łatami. Naszywki na ubraniach zawsze coś symbolizują, można na nich znaleźć ideologiczne hasła lub znaki ikoniczne. Punkowie zajmują się również przerabianiem ubrań. Dziurawią spodnie, farbują koszulki, niszczą kurtki – wszystko to, aby osiągnąć jedne cel: wyglądać inaczej, niekonwencjonalnie, wbrew powszechnie obowiązującym zasadom dobrego smaku itd.

Zdaje się, iż najbardziej charakterystycznym elementem wyglądu punków są ich fryzury. Wprowadzili oni do mody światowej tak zwane irokezy. Są to kolorowe, nastroszone włosy, które celowo stylizuje się do góry. Czasami reszta głowy zostaje całkowicie wygolona, natomiast na czubku widać ogromnego, jaskrawego irokeza. Punki lubią się również malować, oczy podkreślają często czarnym kolorem.

Podobne wypracowania do Subkultura - Punk - definicja, geneza, ideologia. Punk jako subkultura