Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura - Techno - definicja, historia, ubiór. Techno jako subkultura

Subkultura to grupa społeczna, która powstała pod wpływem wspólnych zainteresowań, ideologii lub celów. Członkowie subkultury wyrażają określony pogląd na życie poprzez zachowanie, strój, a nawet muzykę. W powszechnym rozumieniu subkultura oznacza zbiorowość młodzieży, która jawnie manifestuje swoje, często dość nietypowe, zainteresowania.

Powstanie subkultury techno było ściśle związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Komputery zyskały nowe zastosowane i znalazły się odważne osoby, które spróbowały stworzyć muzykę właśnie przy użyciu komputera. Były to czysto elektroniczne dźwięki, w których liczyło się ostre brzmienie. Klasyczna muzyka techno pozbawiona było słów, opierała się tylko na pracy komputera i wzmacniacza wdzięków. Nazwa tego nurtu muzycznego wzięła się oczywiście od technologii.

Subkultura techno pojawiła się wraz z muzyką. Okazało się, że cała masa ludzi, nie tylko młodych, czekała na zupełnie nowatorskie, niekonwencjonalne brzmienie. Masowo otwierano dyskoteki i kluby, podczas imprez tak zwany didżej oferował ludziom zabawę w rytmie techno. Cotygodniowe wyjścia do klubów są bardzo ważnym elementem tej subkultury, podczas zabawy ludzie tańczą bowiem w bardzo specyficzny sposób, poruszają się w rytm techno – ekspresywnie, spontanicznie, czasami trochę dziwacznie.

Imprezy techno mają bardzo szczególną oprawę. Lasery, stroboskopy, srebrne kule i lampy ultrafioletowe są ich podstawą. Właśnie z ich powodu często zwracano na pewne ryzyko, młodzież bowiem wydawała się nieco ogłupiona bardzo głośną muzyką i nieustannie migającymi światłami. Miało to charakter transu, oderwania od rzeczywistości. Socjologowie zwracali też uwagę na używanie substancji psychoaktywnych przez członków tej subkultury. Ponoć ma to służyć wzmocnieniu doznań.

Członkowie subkultury techno bardzo często ubierają się charakterystycznie. Lubują się w plastikowych, jaskrawych ubraniach, które wyróżniają ich z tłumu. Bywa jednak i tak, że stroje te noszą jedynie podczas imprez. Fani muzyki techno mają czasami ufarbowane na kolorowo włosy i ostry, przyciągający wzrok makijaż. Zdarza się, iż przyczepiają na włosów plastikowe loki lub dredy. Na imprezy techno lubią się przebierać, zakładają ciekawe i niekonwencjonalne stroje, noszą białe rękawiczki, maski, używają też gwizdków.

Subkultura techno nadal jest niezwykle popularna. Kultowym miejscem dla fanów muzyki techno jest klub Qlimax w Amsterdamie.

Podobne wypracowania do Subkultura - Techno - definicja, historia, ubiór. Techno jako subkultura