Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura - Skinheadzi - ideologia, historia, wygląd. Skinheadzi jako subkultura

Subkultura skinheadów powstała już w latach 60. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Początkowo jej członkami byli młodzi ludzie z klasy robotniczej, których fascynowała muzyka z Jamajki oraz skutery. Subkultura powstała jako wyraz frustracji ówczesną sytuacją polityczną i finansową.

W latach 70. skinheadzi zaczęli się radykalnie zmieniać. Odłączyli się od swoich dotychczasowych towarzyszy – punków. Nie zgadzali się na ich niechlujstwo i brak zasad. Jednak nadal pozostali wierni swoim ideałom, dotyczącym buntu wobec zastanego świata. „Nowi” skinheadzi lubowali się w ładzie i porządku, dążyli do przejęcia władzy i wprowadzenia bezwzględnej dyscypliny. Uważali się za grupę z „wyższej półki”, którą charakteryzował honor i bardzo silny charakter. Niestety członkowie tych grup zmieniali się nadal, a ich ideologia nabierała z czasem coraz bardziej negatywnego charakteru.

Na początku skinheadzi zaczęli tworzyć tak zwane bojówki walczące podczas imprez sportowych. Ludzie widzieli w nich zwyczajnych zbuntowanych chuliganów. Młodzi ludzie zaangażowali się również w ruchy polityczne, wytworzyły się nowe organizacje faszystowskie. Istnieją nawet tacy skinheadzi, dla których Adolf Hitler stanowi wzór do naśladowania. Łączy się to bezpośrednio z założeniami o czystości, porządku i dyscyplinie, jakie również ów dyktator propagował. Subkulturę skinheadów owiała zła sława. Brali oni udział w meczowych bijatykach, tajne zrzeszali się jako neonaziści. Nie można jednak zapominać, że istnieją jeszcze prawdziwi, tak zwani tradycyjni, skinheadzi. Słuchają oni muzyki ska, czyli melodii wywodzących się z Jamajki. Nie biorą udziału w żadnych sporach społecznych, a tym bardziej politycznych.

Nazwa tej subkultury pochodzi od rodzaju fryzur jej członków. Golili oni głowy na łyso, ewentualnie zostawiali bardzo krótkie włosy. Tradycyjni skinheadzi nosili raczej eleganckie ubrania – lubili obcisłe markowe spodnie, kraciaste koszule, kamizelki, a nawet baranie kożuchy. Jednak w miarę rozwoju subkultury, zmieniał się także charakterystyczny strój jej członków. Skinheadzi-faszyści zazwyczaj noszą dżinsy i skórzane kurtki. Natomiast wśród antykibiców i członków bojówek obserwuje się jeszcze inne zwyczaje ubiorowe. Ubierają oni obszerne bluzy z kapturami, czapeczki, dżinsy lub spodnie dresowe.

Podobne wypracowania do Subkultura - Skinheadzi - ideologia, historia, wygląd. Skinheadzi jako subkultura