Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultury - Subkultura więzienna - charakterystyka, informacje, tatuaże. Więźniowie jako subkultura

Subkultura więzienna zakłada istnienie zbiorowiska ludzi, będących w trakcie odbywania kary w więzieniu. Trafiają oni tam przymusowo, nie mają większego wpływu na towarzystwo, w jakim przyszło się im obracać.

Subkultura więzienna jest niezwykle specyficzna, głównie ze względu na miejsce, w którym funkcjonuje. W grupie więźniów zazwyczaj można zaobserwować swoistą strukturę, hierarchię. Najbardziej wpływowi i najważniejsi są zwykle więźniowie o najdłuższym stażu, którzy zostali skazani za poważne przestępstwa. W indywidualny sposób oddziałują oni na współtowarzyszy. Może to być stosowanie przemocy, ataki agresji, znęcanie się psychiczne. Bywa też jednak tak, iż wzbudzają oni respekt poprzez swoje honorowe, odważne zachowania. Przewodnik grupy więziennej niemal wszystko nadzoruje i kontroluje, inni spełniają jego życzenia i meldują mu o sytuacji w więzieniu. W strukturze więziennej funkcjonują niestety również jednostki słabe, pozbawione siły przebicia. Stają się one najczęściej ofiarami ataków, a ich życie w więzieniu jest naprawdę ciężkie.

Subkultura więzienna wykształciła sobie własny słownik zwany grypserą. Powstała ona z ogólnonarodowego języka polskiego, posiada jednak domieszkę innych języków, między innymi rosyjskiego oraz niemieckiego. Gwary więziennej używa się w celu zatajenia pewnych informacji oraz uzyskania możliwości swobodnego rozmawiania przy więziennych funkcjonariuszach. Przykładowymi wyrazami z grypsery są: zarzucać (jeść), kima (sen), świeżak (nowy więzień), kitranie (chowanie). Warto zaznaczyć, iż gwara więzienna znacznie się zmienia i nieustannie ewoluuje.

Członkowie subkultury więziennej lubują się niezwykle w ozdabianiu ciała, głównie poprzez wykonywanie tatuaży. W więzieniu zawsze znajdzie się choć jedna osoba, która nielegalnie zarabia tatuując ciało. Czasami takie ozdoby robi się wyłącznie dla rozrywki. Bywa jednak, że tatuaż ma coś symbolizować, oznacza dla więźnia coś ważnego. Może dotyczyć jego światopoglądu, marzeń lub ideologii. Więźniowie zdobią się w rozmaitych miejscach, bardzo często wykonują tatuaże na twarzy, szczególnie na powiekach. Istnieją też zdobienia, które symbolizują przynależność do więziennej grupy i pokazują, jak wysoko osadzony stoi w więziennej hierarchii. Oto przykładowe znaczenia tatuaży: kropka oznacza złodzieja, znak dolara – handlarza nielegalnymi pieniędzmi, wąż – zemstę, klucz przekreślony krzyżem oznacza zaś włamywacza.

Podobne wypracowania do Subkultury - Subkultura więzienna - charakterystyka, informacje, tatuaże. Więźniowie jako subkultura