Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo - Egzekwowanie prawa - sposoby egzekwowania prawa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo to ogół norm dotyczących postępowania, które powstały w państwie z potrzeby regulacji stosunków międzyludzkich. Prawo to wszystkie dyrektywny, nakazy i reguły, dzięki którym możliwe jest życie w uporządkowanym świecie.

Znawcy nauk prawnych podzielili prawo ze względu na dwa kryteria. Pierwsze z nich dotyczy zastosowanej metody regulacji, bowiem różne gałęzie prawa inaczej kontrolują przestrzeganie norm i funkcjonowania prawa. Ze względu na to kryterium prawo dzielimy na: cywilne, administracyjne, pracy, rodzinne, międzynarodowe, finansowe i konstytucyjne. Natomiast drugie kryterium odnosi się do tak zwanego przedmiotu regulacji, oznacza to, iż określa ono przedmiot, którym zajmuje się to prawo. W ten sposób wyróżnić można między innymi prawo: autorskie, celne, kanoniczne, budowlane, oświatowe, rolne, podatkowe, polityczne, lotnicze czy też naukowe.

Prawo posiada również określone funkcje. Do najważniejszych należą: regulacja życia społecznego (propagowanie dobrych zachowań, eliminacja tych złych), wychowywanie (poprzez przekazanie najistotniejszych wzorców), represja (karanie występków), rola kulturotwórcza (jest podstawą kultury społeczeństwa) oraz funkcja dystrybucyjna (dotyczy...

Podobne wypracowania