Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Media - Media a terroryzm - opracowanie

Media współcześnie bardzo często nazywane są czwartą władzą. Posiadają bowiem niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o przekazywanie informacji. Od jakiegoś już czasu zaobserwować można, iż środki masowego przekazu angażują się również w sprawy terroryzmu.

Niestety terroryzm jest obecny w naszym świecie, nieustannie słyszymy o nowych atakach i przejawach agresji. Terroryzm może mieć różne źródła, czasami czysto polityczne, ale zdarzają się również pobudki religijne. Ze zjawiskiem tym boryka się wiele krajów i narodów świata. Wystarczy otworzyć gazetę lub włączyć telewizor, aby dowiedzieć się, co takiego właśnie dzieje się na świecie. Okazuje się, iż to media, środki masowego przekazu jako pierwsze docierają do istotnych informacji i przekazują je światu. Reporterzy zawsze znajdują się niemal momentalnie na miejscu ataków, w radio słychać debaty na temat terroryzmu, a w Internecie można odnaleźć zdjęcia twarzy najbardziej niebezpiecznych przestępców. Media zatem umożliwiają społeczeństwu uzyskanie informacji w sposób szybki i łatwy, pełnią rolę swoistego okna na świat, dzięki nim orientujemy się w sytuacji na świecie.

Media spełniają jeszcze inną ważną rolę poruszając zagadnienia terroryzmu. Bardzo często na ten temat wypowiadają się specjaliści tacy jak: żołnierze, dyplomaci, politycy, lekarze. Radzą oni, jak należałoby się zachować w przypadku ataku terrorystycznego, jakie kroki podjąć, a czego absolutnie nie powinno się robić. Uważam, że to dzięki mediom zwiększyła się – i nadal rozwija się – świadomość społeczna. Poprzez informacje, jakie otrzymujemy, możemy wzbogacić naszą wiedzę na temat terroryzmu i odpowiednio kształtować nasze postawy.

Jednak na sprawę należy spojrzeć także z zupełnie odmiennej perspektywy. Okazuje się bowiem, iż środki masowego przekazu mogą stać się forum działania terrorystów. Najgroźniejszy jest tutaj Internet. Powszechnie wiadomo, że na różnych stronach internetowych każdy człowiek ma prawo do umieszczania dowolnych plików, zdjęć, filmów. Wielokrotnie to właśnie terroryści opanowywali sieć i zamieszczali w niej filmy z groźbami lub przedstawili w nich plany kolejnych ataków. Osama bin Laden bardzo często prezentował się w Internecie.

W ten sposób ma miejsce swoista reklama terroryzmu, programy ataków docierają bowiem do szerszej rzeszy ludzi. Istnieje ryzyko, iż więcej osób poczuje fascynację terroryzmem. Dlatego też związek mediów i terroryzmu jest niezwykle złożony. Oczywiście, środki masowego przekazu są potrzebne, a nawet niezbędne, nie wolno jednak zapominać, że stanowią bardzo one często pułapkę i pożywkę dla zła.

Podobne wypracowania do Media - Media a terroryzm - opracowanie