Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Społeczeństwo - Społeczeństwo amorficzne - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Społeczeństwo to grupa ludzi, która zamieszkuje dany teren, posiada wspólną kulturę i normy postępowania, a w jej obrębie istnieją pewne instytucje społeczne. Członkowie społeczeństwa powiązaniu są specyficznymi więzami i relacjami.

Podstawowe kryterium podziału społeczeństw na typy dotyczy poziomu jego rozwoju. W ten sposób można wyróżnić społeczeństwa: tradycyjne (rolnicze, pierwotne, mało ucywilizowane), przemysłowe (funkcjonujące w czasie rozwoju industrialnego) oraz społeczeństwo poprzemysłowe (jego celem jest wytwarzanie i przekazywanie informacji).

W każdej kulturze i na całym świecie istnieją rozmaite społeczeństwa. Tworzą się one na rozmaite sposoby, różne są też ich źródła oraz geneza. To, w jakim miejscu przychodzimy na świat, gdzie się uczymy i pracujemy, jak spędzamy wolny czas, ma ogromny wpływ na to, w jakim społeczeństwie funkcjonujemy. We współczesnych badaniach socjologiczne zauważają, iż mianem społeczeństwa można określić dzisiaj także rozmaite grupy czy nawet warstwy społeczne.

Jednym z rodzajów społeczeństwa jest tak zwane społeczeństwo amorficzne. To taki rodzaj zbiorowości ludzkiej, która jest względnie jednolita, posiada wspólne normy i reguły, stałą kulturę, założenia...

Podobne wypracowania