Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie publiczne - Udział obywateli w życiu publicznym - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Życie publiczne to ogół stosunków i relacji, jakie zachodzą pomiędzy obywatelami, organizacjami państwowymi oraz instytucjami. W życiu publicznym uczestniczy każdy człowiek.

Życie publiczne to ogromny obszar działań. Oczywiście, bezpośrednio łączy się on z polityką, ale nie można ograniczać go tylko do tej dziedziny. Przede wszystkim zagadnienia życia publicznego obejmują całość działań obywateli, ich kulturowe zainteresowania, uczestnictwo i aktywności w strukturach państwowych, organizację czasu wolnego, konflikty społeczne, kulturę polityczną, zgromadzenia i wspólnoty ludzkie. Życie publiczne to po prostu całość działań, których podejmują się członkowie danego społeczeństwa.

Uczestnictwo w życiu publicznym oznacza wpływ jednostki na sytuację w państwie oraz możliwość działania w rozmaitych organizacjach. Sprawy te w wielu państwach (także i w Polsce) reguluje konstytucja. Zawiera ona zasady i reguły dotyczące swobodnego zrzeszania się ludzi i działania na rzecz kraju.

Przejawem uczestnictwa w życiu publicznym niewątpliwie jest możliwość głosowania, czyli tak zwane prawo wyborcze. Każdy obywatel (pełnoletni) posiada prawo zagłosowania, może iść do urny i wziąć udział w ogólnokrajowym wyborze członków rozmaitych instytucji....

Podobne wypracowania