Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie publiczne - Udział obywateli w życiu publicznym - opracowanie

Życie publiczne to ogół stosunków i relacji, jakie zachodzą pomiędzy obywatelami, organizacjami państwowymi oraz instytucjami. W życiu publicznym uczestniczy każdy człowiek.

Życie publiczne to ogromny obszar działań. Oczywiście, bezpośrednio łączy się on z polityką, ale nie można ograniczać go tylko do tej dziedziny. Przede wszystkim zagadnienia życia publicznego obejmują całość działań obywateli, ich kulturowe zainteresowania, uczestnictwo i aktywności w strukturach państwowych, organizację czasu wolnego, konflikty społeczne, kulturę polityczną, zgromadzenia i wspólnoty ludzkie. Życie publiczne to po prostu całość działań, których podejmują się członkowie danego społeczeństwa.

Uczestnictwo w życiu publicznym oznacza wpływ jednostki na sytuację w państwie oraz możliwość działania w rozmaitych organizacjach. Sprawy te w wielu państwach (także i w Polsce) reguluje konstytucja. Zawiera ona zasady i reguły dotyczące swobodnego zrzeszania się ludzi i działania na rzecz kraju.

Przejawem uczestnictwa w życiu publicznym niewątpliwie jest możliwość głosowania, czyli tak zwane prawo wyborcze. Każdy obywatel (pełnoletni) posiada prawo zagłosowania, może iść do urny i wziąć udział w ogólnokrajowym wyborze członków rozmaitych instytucji. Istnieją wybory na Prezydenta RP, skład parlamentu, polityków, którzy mają zasiąść w sejmikach gminnych. To właśnie zwyczajni ludzie decydują o sytuacji w kraju, oni bowiem wybierają przedstawicieli, którzy będą nas reprezentować również na arenie międzynarodowej.

Kolejnym przejawem uczestnictwa w życiu publicznym jest możliwość swobodnego zakładania partii politycznych. Jednym warunkiem jest ich zgodność z obowiązującym prawem. Poza tym każdy człowiek może powołać do życia partię i działać zgodnie z jej założeniami. Podobnie ma się sprawa z innymi organizacjami, politycznymi i nie tylko. Pojawienie się związków zawodowych również jest inicjatywą społeczną. Wykonawcy danego zawodu zrzeszają się, by bronić swoich praw. Także inne organizacje, takie jak stowarzyszenia czy kluby pozwalają obywatelom na wywieranie wpływu na wygląd sytuacji w państwie.

Obywatele danego kraju niewątpliwie tworzą życie publiczne. Poprzez aktywne w nim uczestnictwo ludzie mogą wpływać na funkcjonowanie różnych instytucji i organów państwowych.

Podobne wypracowania do Życie publiczne - Udział obywateli w życiu publicznym - opracowanie