Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek - Osobowość człowieka i jej cechy. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Osobowość człowieka to ogół stałych cech jednostki, które pozwalają na funkcjonowanie w świecie i środowisku społecznym. Osobowość traktowana jest również jako indywidualna integracja myśli, uczuć oraz stanów psychicznych.

Nasza osobowość rozwija się już od samym narodzin. Małe dziecko kształtuje ją przede wszystkim poprzez kontakt z otoczeniem. Zarówno ludzie, jak i przedmioty wysyłają pewne sygnały, mobilizują nas do działania, przekazują wiedzę o świecie. Mały człowiek reaguje na te bodźce w indywidualny sposób. Stopniowo zdobywa informacje, gromadzi doświadczenia i systematyzuje przeżycia. Prowadzi to do swoistej integracji wewnętrznych procesów, a w konsekwencji – kształtuje się osobowość. Koniec tego procesu następuje dopiero w późnym wieku młodzieńczym.

Dorastanie jest bardzo ważnym okresem w życiu każdego człowieka. Następuje wówczas krystalizacja poglądów i idei, tworzy się względnie stała tożsamość, a nastolatek odkrywa sens swojego życia. Konsekwencją całkowitego ukształtowania się osobowości jest dojrzałe, odpowiednie ustosunkowanie się do ludzi, przedmiotu i świata.

Psychologowie uznają osobowość na najważniejszy element determinujący rozwój i życie człowieka. Wyróżnić...

Podobne wypracowania