Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gwatemala - wojna domowa w Gwatemali - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gwatemala jest niepodległym państwem od 1839 roku, jednak już od końca stulecia silne wpływy gospodarcze uzyskały na tym terenie Stany Zjednoczone, w szczególności United Fruit Company. 

Dopiero około połowy XX wieku podjęto próbę uniezależnienia się ekonomicznego od tego mocarstwa. W 1944 roku odsunięto od władzy gen. Jorge Ubico, który sprawował rządy dyktatorskie. W 1951 urząd prezydenta objął  płk. Jacobo Arbenz Guzman, który zaczął demokratyzować kraj, m.in. zainicjował restrukturyzację rolnictwa, zwalczał zjawisko pracy przymusowej, a ponadto chciał zmusić United Fruit do uiszczania podatków. Takie posunięcia nie podobały się Stanom Zjednoczonym, wobec czego zainspirowały one zamach stanu i w 1954 roku Arbenz został obalony. 

Reformy zostały wstrzymane, a krajem zaczęły wstrząsać walki zbrojne. Nowy rząd i wojsko udzieliły wsparcia skrajnie prawicowym szwadronom śmierci (najsłynniejszym był utworzony przez nowo mianowanego władcę, płk Armasa, Narodowy Komitet Obrony Przed Komunizmem), które brutalnie tłumiły wszelkie wystąpienia opozycji. Oddziały prorządowe niejednokrotnie dopuszczały się skrytobójstw. W odpowiedzi na działania rządu i wojska zaczęły tworzyć się grupy partyzanckie przeciwstawiające...

Podobne wypracowania