Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Przybyszewski „Confiteor” - trendy modernistyczne w utworze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Młoda Polska to epoka obfitująca w oryginalne, pełne nowych rozwiązań artystycznych dzieła. To czas, w którym pojawia się wiele ciekawych prądów i kierunków literackich, m.in. ekspresjonizm, symbolizm, impresjonizm, dekadentyzm itd. To również czas nowego spojrzenia na sztukę i rolę artysty w literaturze. Najodważniejszy głos w dyskusji na ten temat zabrał ,,nowy Mesjasz literatury”, słynny ,,kapłan negacji”- St. Przybyszewski.

Jego wyznanie wiary literackiej jest wyrazem wielkiego radykalizmu modernistycznego. ,,Confiteor”, bo mowa właśnie o tym manifeście, propaguje sztukę wyzwoloną spod wszelkich norm moralnych i estetycznych. Przybyszewski w głośnych, pełnych ekspresji słowach nawołuje do tworzenia ,,sztuki dla sztuki”. To modernistyczne hasło było  ówcześnie niezwykle popularne. Po raz pierwszy zostało użyte przez Victora Cousin w 1818r., a więc 71 lat przed wydaniem manifestu Przybyszewskiego na łamach krakowskiego ,,Życia”. Sztuka miała być wyzwolona spod wszelkiej służalczości, żadne idee, morale nie powinny mieć w jej obrębie miejsca, bo sztuka to Absolut, coś doskonałego. Tekst ,,smutnego Szatana” jest utrzymany w duchu antypozytywistycznym.

Pisarz wyraźne odżegnuje się od wszelkiego...

Podobne wypracowania