Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa Posłów greckich” - geneza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Odprawę posłów greckich” można nazwać utworem okolicznościowym, ponieważ powstała w odpowiedzi na konkretne wydarzenia polityczne. Data powstania tragedii zawarta jest już w samym tytule, który brzmi następujaco: „Odprawa posłów greckich podana na teatrum przed Królem Jego Mością i Królową Jej Mością w Jazdowie nad Warszawą dnia dwunastego stycznia Roku Pańskiego MDLXXVIII na feście u Jego Mości Pana Podkanclerzego Koronnego”. Kochanowski napisał swe dzieło w 1578 r., za rządów Jana Batorego. Autor wyraźnie odwołuje się do bieżącej sytuacji Polski, a mianowicie do zawiązania Sejmu Wielkiego, decydującego o wojnie z carem, Iwanem Groźnym.

Zaczerpnięta z mitologii greckiej opowieść o przybyciu posłów do Troi, stanowi analogię do czasów współczesnych poecie. Jest komentarzem do sytuacji panującej w kraju, stojącym w obliczu wojny. Podstawowe przesłanie Kochanowskiego brzmi: ludzie decydujący o losach kraju, król, sejm, szlachta, mają obowiązek kierować się dobrem państwa i jego obywateli. Ta myśl została dobitnie wyrażona w drugiej pieśni chóru, który zwraca się do wszystkich rządzących:

„Miejcie to przed oczyma zawżdy swojemi,
Żeście miejsce zasiedli...

Podobne wypracowania