Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Emily Brontë - biografia, życiorys

Emily Brontë na świat przyszła 30 lipca 1818 roku w Thornton. Jej ojciec był pastorem. Wraz z bratem Patrickiem (który wcześnie zmarł) i siostrami Anną oraz Charlottą wychowywała się na plebanii. Emily miała jeszcze dwie siostry. Były to Maria, która zmarła 6 maja 1825 roku, kiedy powróciła z pensji w Cowan Bridge i Elżbietę, która zmarła na suchoty 15 czerwca tego samego roku. Matka Brontë zmarła w 1821 roku, a co za tym idzie, wychowaniem dzieci zajął się ojciec.

Talent pisarski objawił się u Emily i dwóch pozostałych sióstr Brontë dosyć wcześnie. Dziewczęta pisały wiersze i opowiadania. Wydały nawet tom swojej poezji, który podpisały pseudonimami męskimi, a brzmiały one: Currer, Acton Bell i Ellis Bell; pod ostatnim kryła się Emily. Zbiór wierszy nie cieszył się jednak zbytnim zainteresowaniem. Podobno sprzedały się jedynie dwa jego egzemplarze.

Emily dużo czytała. Sięgała po książki z biblioteczki ojca. W latach 1824-1825 uczęszczała do szkoły w Cowan Bridge. Pisarka nie pochodziła z rodziny zamożnej, nie była też dobrze urodzona, dlatego nie mogła liczyć na duży posag ani męża z wyższych sfer. Sama musiała zadbać o swoją przyszłość. W tym celu, wraz z Charlottą, udała się do szkoły w Roe Head, gdzie panny przysposabiały się do zawodu nauczycielki bądź guwernantki. Wyjazd nastąpił w roku 1835. Emily nie spędziła w szkole dużo czasu. Bardzo tęskniła za domem i po kilku miesiącach postanowiła do niego powrócić i kształcić się na własną rękę. Jej miejsce w szkole zajęła Anna. Dwa lata później pisarka otrzymała posadę w szkole w Law Hill. Uczyła tam jedynie pół roku. Kiedy Charlotta powrócicła z Roe Head, siostrom Brontë zakiełkował w głowach pomysł, aby otworzyć przy plebani własną szkołę. Przedsięwzięcie takie wymagało od nich specjalnego przygotowania. Nie chodziło wyłącznie o wiedzę, którą miały przekazywać innym, ale również o zasady prowadzenia takiej szkoły. W tym celu udały się do Brukseli, aby tam pogłębić swoją wiedzę. Wyjazd ów był możliwy dzięki ciotce Brenwell, która opłaciła go. Pobyt za granicą trwał od 8 lutego do 8 listopada 1842 roku. W tym czasie ciotka zmarła.

W roku 1847 Brontë napisała „Wichrowe Wzgórza”. Była to jedyna powieść tej autorki. Było to bardzo niezwykłe dzieło jak na owe czasy. Budziło wiele dyskusji, ale w końcu krytycy musieli przyznać, że posiada ono ogromne walory artystyczne. Potwierdzeniem tego jest fakt, iż książka ta popularna jest po dziś dzień i doczekała się wielu ekranizacji, a także stanowiła inspiracje dla innych twórców.

Brontë zmarła na skutek gruźlicy 19 grudnia 1848 roku.

Podobne wypracowania do Emily Brontë - biografia, życiorys