Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brzechwa „Bajki” - ogólna chrakterystyka

Bajka jest krótkim gatunkiem literackim, przeznaczonym nie tylko dzieci. Jej cechą charakterystyczną jest morał oraz wydźwięk dydaktyczny. Bajki bardzo często przedstawiają zwierzęcych bohaterów, ale opisywane w nich sytuacje dotyczą przede wszystkim ludzi.

Jan Brzechwa swoją twórczość w ogromnej mierze poświęcił dzieciom i młodzieży. Najbardziej jest znany w utworów wierszowanych, które w dzieciństwie czytał niemal każdy Polak. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wierszyków pisał także bajki. Do najważniejszych tego typu utworów należą księgi „Bajki samograjki” oraz „Sto Bajek”. Do bajek samograjek należą interpretacje baśni, zaproponowane przez Brzechwę. Znajdują się tam między innymi: „ Kopciuszek”, „ Jaś i Małgosia”, „ Kot w butach” oraz „ Kopciuszek”. Utwory te są bardzo znane, natomiast Brzechwa postanowił je po prostu swoim czytelnikom przypomnieć. Dziś te utwory dostępne są w formie audio, to znaczy że należą do gatunku słuchowisk.

Natomiast „Sto bajek” to zbiór utworów przeznaczonych w szczególności dla dzieci. Bajeczki podzielone są na pewne części ze względów tematycznych. I tak odnajdujemy tu tytuły: „Z innej beczki”, „Wyssane z palca”, „Co w trawie piszczy”, „Lata ptaszek”, „Gorzkie prawdy”, „Nurka do wody”, „Androny”, „Po nosie”, „Prosimy do zwierzyńca” czy też „Z innych autorów”. Dorobek literacki Jana Brzechwy jest ogromny, o czym świadczy ilość wymienionych przeze mnie głównych tytułów zbiorów bajek. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że pojęcie bajki wielokrotnie u Brzechwy jest tożsame z wierszem czy rymowanym utworem dla dzieci. Każdy z nich przedstawia bohaterów, ich przygody i zazwyczaj przekazuje nam ważną naukę, pouczenie.

Jedną z najbardziej znanych bajeczek dla dzieci jest „Katar”. Poeta przedstawia w nim historię dziewczynki o imieniu Katarzyna, którą dopadł tytułowy katar. Do chorej pacjentki przyszedł doktor, który sam się zaraził. Wkrótce potem rozchorowało się całe miasto i wszyscy mieszkańcy mieli katar. Inną znaną bajką jest „ Pali się”. To zabawna historyjka o pewnej musze, która ocaliła miasto przed pożarem. Ujrzała na wieży śpiącego strażaka i ukąsiła go. Mężczyzna obudził sięi zaalarmował mieszkańców widząc płomienie.

Jan Brzechwa jest chyba najwspanialszym poetą, który pisał dla dzieci, rozumiał ich potrzeby i konieczność rozrywki. Dodatkowo w swoich utworach bardzo często stosował morał, co pozwala małym czytelnikom na naukę.

Podobne wypracowania do Jan Brzechwa „Bajki” - ogólna chrakterystyka