Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brzechwa „Bajki” - ogólna chrakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka jest krótkim gatunkiem literackim, przeznaczonym nie tylko dzieci. Jej cechą charakterystyczną jest morał oraz wydźwięk dydaktyczny. Bajki bardzo często przedstawiają zwierzęcych bohaterów, ale opisywane w nich sytuacje dotyczą przede wszystkim ludzi.

Jan Brzechwa swoją twórczość w ogromnej mierze poświęcił dzieciom i młodzieży. Najbardziej jest znany w utworów wierszowanych, które w dzieciństwie czytał niemal każdy Polak. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wierszyków pisał także bajki. Do najważniejszych tego typu utworów należą księgi „Bajki samograjki” oraz „Sto Bajek”. Do bajek samograjek należą interpretacje baśni, zaproponowane przez Brzechwę. Znajdują się tam między innymi: „ Kopciuszek”, „ Jaś i Małgosia”, „ Kot w butach” oraz „ Kopciuszek”. Utwory te są bardzo znane, natomiast Brzechwa postanowił je po prostu swoim czytelnikom przypomnieć. Dziś te utwory dostępne są w formie audio, to znaczy że należą do gatunku słuchowisk.

Natomiast „Sto bajek” to zbiór utworów przeznaczonych w szczególności dla dzieci. Bajeczki podzielone są na pewne części ze względów tematycznych. I tak odnajdujemy...

Podobne wypracowania