Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz - etapy twórczości. Jan Kasprowicz i jego poezja - ewolucja twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość poetycka Jana Kasprowicza jest jednym z ciekawszych zjawisk w literaturze młodopolskiej. Na jej przykładzie możemy prześledzić większość charakterystycznych dla tego okresu prądów literackich, odnaleźć ich specyficzne cechy w poszczególnych utworach pisarza.

Kasprowicz był twórcą niezwykle płodnym i oryginalnym. Zaczął pisać wcześnie, bo już w szkole, następnie na studiach w Lipsku, gdzie zetknął się z młodzieżą socjalistyczną, która, notabene, miała niemały wpływ na kształt jego pierwszych poetyckich prób. Na początku patronował polskiemu romantyzmowi, następnie naturalizmowi niemieckiemu i symbolizmowi. Najpełniejszy wyraz dał temu w poematach: „Giordano Bruno” i „Aryman i Oromaz”. W jego utworach z czasem zaczyna dominować tematyka chłopska (sam pisarz pochodził z ludu) – tworzy naturalistyczne obrazki pełne prawdy życiowej i opisowości. Na uwagę zasługują tutaj chociażby „Obrazki natury”, „Z chałupy” czy „Z chłopskiego zagonu”. W tym czasie powstał też cykl sonetów pt.: „Z więzienia” oraz zbiór poematów „Z motywów bliblijnych” jak również dramat naturalistyczny pt.: „Świat się kończy”.

Po...

Podobne wypracowania