Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Opowiadania” - artyzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Opowiadania” Borowskiego należą do literatury lagrowej. Pokazują przemianę człowieka na skutek traumatycznych przeżyć. Na wartość opowiadań składają się problematyka etyczna i psychologizm postaci zlagrowanej.

Człowiek poznaje swoje prawdziwe oblicze w sytuacjach skrajnych. W obozach koncentracyjnych takie sytuacje zdarzały się codziennie. Człowiek stawał przed dylematami, które nie miały dobrych rozwiązań. Często było to ultimatum: moje albo cudze życie. Tadeusz, bohater „Opowiadań” przed znalezieniem się w obozie był studentem. Pisał też wiersze. Świadczy to o dużej wrażliwości chłopaka. Przeszedł bardzo długą drogę od niewinnego poety do brutalnego pomocnika kapo. Problem etyczny dotyczy kwestii życia.  Czy należy zachowywać je za wszelka cenę? Czy owa cena nie jest jednak za wysoka?

Przyjrzyjmy się postawie Tadeusza. W „Pożegnaniu z Marią” poznajemy go jako młodego poetę, studenta. Miał narzeczoną, Marię. O poezji mówił, że jej miarą powinno być uczucie miłości, które wywołuje. W „Dniu na Harmenzach” Tadeusz jest więźniem obozu koncentracyjnego. Pracuje przy dokręcaniu torów. Zajmuje nieco wyższą pozycję wśród więźniów, ponieważ „zajmuje się”, nadzoruje...

Podobne wypracowania