Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Kuśniewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Kuśniewicz był polskim prozaikiem i poetą żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1904 roku. Studiował w Krakowie na Akademii Sztuk Pięknych oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie międzywojennym służbowo podróżował po Europie, by po II Wojnie Światowej osiedlić się we Francji i tam związać się początkowo z Francuską Partią Komunistyczną, a następnie z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą. Pracował w Polskim Radiu; był również redaktorem „Miesięcznika Literackiego”.

Twórczość Andrzeja Kuśniewicza była związana z Galicją. Debiutancki tomik: „Słowa o nienawiści” (dotyczący polsko-ukraińskich stosunków międzynarodowych) wydał w 1956 roku. Kolejne tomy nosiły tytuły: „Diabłu ogarek” czy „Piraterie”. Debiut prozatorski tego autora miał miejsce w roku 1961 – wtedy to na półki księgarń trafia „Korupcja”. Kuśniewicz jest autorem dwunastu pozycji książkowych, m. in. „Król Obojga Sycylii” z 1970 r., „Stan nieważkości” (1973), „Witraż” (1980) czy „Puzzle pamięci” (1992). Książka wydana w 1977 „Lekcja martwego języka” doczekała się ekranizacji (dwa lata później) w reżyserii Janusza Majewskiego.

Najbardziej...

Podobne wypracowania