Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Mackiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Mackiewicz był polskim pisarzem żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1902 roku w Sankt Petersburgu w rodzinie szlacheckiej. Kilka lat później cała rodzina przeprowadza się do Wilna, gdzie Mackiewicz rozpoczyna edukację, kontynuowaną w późniejszych latach na Uniwersytecie Warszawskim (rozpoczętych studiów przyrodniczych pisarz nigdy nie ukończył).

Publicystyczna kariera Mackiewicza rozpoczyna się od wileńskiego magazynu „Słowo”, w którym pisarz publikuje przez kilkanaście lat; od roku 1923–1939. W późniejszym okresie wybrane reportaże ukazują się w odrębnych pozycjach książkowych.

Pisarz miał łatwość do popadania w konflikt z władzami państwowymi. W 1940 roku rząd litewski odmówił mu prawa do publikacji. Ponadto AK w latach 1942–1943 skazało Mackiewicza na karę śmierci, jednak komendant kierujący Egzekutywą AK odmówił wykonania wyroku.

W roku 1943 w „Gońcu Codziennym” ukazał się wywiad z Józefem Mackiewiczem. Pisarz relacjonował swoje doświadczenia z Katynia, gdzie przebywał jako obserwator. Za tekst „Widziałem na własne oczy” pisarz został skazany przez Polską Partię Robotniczą na śmierć. Do tematyki zbrodni katyńskiej Mackiewicz będzie powracał kilkakrotnie. W 1948 ukazuje się księga „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów”. Pisarz ten jest autorem książki „The Katyń Wood Murders” - pierwszej anglojęzycznej pozycji opisującej zbrodnię katyńską, wydaną podczas emigracji. 

Po zakończeniu II Wojny Światowej sytuacja polityczna zmusza Mackiewicza do ukrywania się przed władzą. Najpierw pisarz udaje się do Warszawy, stamtąd przedostaje się do Krakowa, by w roku 1947 emigrować do Londynu, z którego – po niecałej dekadzie – na stale przenosi się do Monachium. Podczas zagranicznej emigracji Mackiewicz publikuje w czasopismach oraz wydaje kolejne książki: m. in. „Droga donikąd”, „Kontra”, „Pod każdym niebem”

Pisarz zmarł w 1985 roku w Monachium. W setną rocznicę urodzin Józefa Mackiewicza powiedziano o nim ważne słowa: „był i jest potrzebny. Jego zwolennicy cenią go za to samo: za antykomunizm, za ostry język, za przywiązanie do prawdy.”

Podobne wypracowania