Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Mackiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Mackiewicz był polskim pisarzem żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1902 roku w Sankt Petersburgu w rodzinie szlacheckiej. Kilka lat później cała rodzina przeprowadza się do Wilna, gdzie Mackiewicz rozpoczyna edukację, kontynuowaną w późniejszych latach na Uniwersytecie Warszawskim (rozpoczętych studiów przyrodniczych pisarz nigdy nie ukończył).

Publicystyczna kariera Mackiewicza rozpoczyna się od wileńskiego magazynu „Słowo”, w którym pisarz publikuje przez kilkanaście lat; od roku 1923–1939. W późniejszym okresie wybrane reportaże ukazują się w odrębnych pozycjach książkowych.

Pisarz miał łatwość do popadania w konflikt z władzami państwowymi. W 1940 roku rząd litewski odmówił mu prawa do publikacji. Ponadto AK w latach 1942–1943 skazało Mackiewicza na karę śmierci, jednak komendant kierujący Egzekutywą AK odmówił wykonania wyroku.

W roku 1943 w „Gońcu Codziennym” ukazał się wywiad z Józefem Mackiewiczem. Pisarz relacjonował swoje doświadczenia z Katynia, gdzie przebywał jako obserwator. Za tekst „Widziałem na własne oczy” pisarz został skazany przez Polską Partię Robotniczą na śmierć. Do tematyki zbrodni katyńskiej Mackiewicz będzie powracał...

Podobne wypracowania