Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz - charakterystyka twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czesław Miłosz (1911-2004) - wybitny polski poeta, prozaik i eseista, laureat Literackiej Nagrody Nobla (1980), profesor Uniwersytetu Berkeley oraz Harvarda.

Urodzony w Szetejniach, na terenie dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pochodzenie było dla niego bardzo istotne, często nawiązywał do niego w swojej twórczości (niemal autobigraficzna powieść „Dolina Issy”). Miłosz studiował w Wilnie, najpierw polonistykę, później prawo. Jego debiut poetycki przypada na rok 1930. Członek i współtwórca grupy poetyckiej Żagary.

Po wybuchu II wojny światowej Miłosz wyjechał z kraju i powrócił na rodzinną Litwę. Jednak po wkroczeniu tam armii radzieckiej w 1940 powrócił do Warszawy, w której przebywał aż do upadku Powstania Warszawskiego, udzielając się czynnie w podziemnym życiu literackim (pod pseudonimem Jan Syruć). Z Warszawy przeniósł się do Krakowa.

W okresie powojennym był zwolennikiem stalinizmu, pracował w dyplomacji rządu komunistycznego. Później jednak zmieniło się jego nastawienie do partii, co zaowocowało jego ucieczką do Paryża i współpracą z Jerzym Giedroyciem. Tam napisał swą słynną książkę „Zniewolony Umysł”, rozprawiającą się raz na zawsze z socjalistyczną...

Podobne wypracowania