Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw miasta - Obraz Moskwy w „Mistrzu i Małgorzacie”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Woland ze swoją świtą przybywa do Moskwy ciekaw, jacy ludzie żyją w tym mieście. To dlatego podaje się za zagranicznego konsultanta i organizuje pokaz czarnej magii w teatrze „Varietes”. Rosyjskie społeczeństwo oglądamy głównie z punktu widzenia diabelskich przybyszów, a więc jednostek obcych, dla których rutyna codziennego życia stolicy wcale nie jest zwyczajna i oczywista. Zderzenie rzeczywistości Moskwy lat trzydziestych ubiegłego wieku z działaniem sił piekielnych nierzadko owocuje absurdalnymi sytuacjami.

Moskwa, stolica Związku Radzieckiego, jest miastem przygnębiającym, gdzie ludzi nękają codzienne troski dnia codziennego związane z brakiem towarów w sklepach, trudnościami mieszkaniowymi, wewnętrznymi podziałami i wszechogarniającą kontrolą ze strony systemu totalitarnego. Sama śmierć Berlioza nie powoduje takiego zamieszania jak kwestia objęcia po nim obszernego mieszkania. Na każdym kroku widać podporządkowanie jednostki systemowi. Nawet sztuka jest silnie ograniczona przez reżym. Iwan Bezdomny musi zmienić swój poemat, który – choć jest antyreligijny – nie nadaje się do publikacji, ponieważ traktuje o Jezusie, a oficjalna doktryna nie uznaje jego istnienia. Literaci zrzeszeni w Massolicie są zobowiązani...

Podobne wypracowania