Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela Prusa „Z legend dawnego Egiptu” opowiada historię umierającego faraona Ramzesa oraz jego wnuka, trzydziestoletniego Horusa, następcy tronu. Ramzes jest już zgrzybiałym, stuletnim starcem, chorym i coraz słabszym. Zmęczony chorobą prosi swego lekarza o podanie mu bardzo silnego leku, który albo z miejsca wyleczy go, albo zabije. W przypadku śmierci faraona władcą ma zostać Horus.

W miarę rozwoju wypadków dowiadujemy się, że Ramzes jest tyranem, żądnym krwi wojownikiem, rządzącym w swym kraju żelazną ręką. Nie ma litości nawet dla członków swej najbliższej rodziny - własną córkę pochował razem z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele łaski. Wypędził również z kraju nauczyciela Horusa, gdyż ten szerzył pogląd o wstręcie wobec wojen i miłosierdziu dla drugiego człowieka. Za jego rządów niewolników traktowano jak zwierzęta, dla jeńców wojennych nie znano litości, prowadzono wiele zbędnych wojen i rozlewano morze ludzkiej krwi.

Horus opłakuje bliski zgon dziada, lecz szczęśliwy jest z możliwości rychłego objęcia władzy. Nie chce jej jednak tylko dla własnej satysfakcji - w byciu nowym faraonem widzi okazję do zmienienia zastanego porządku rzeczy, który wydaje mu się niewłaściwy...

Podobne wypracowania