Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Nowela Prusa „Z legend dawnego Egiptu” opowiada historię umierającego faraona Ramzesa oraz jego wnuka, trzydziestoletniego Horusa, następcy tronu. Ramzes jest już zgrzybiałym, stuletnim starcem, chorym i coraz słabszym. Zmęczony chorobą prosi swego lekarza o podanie mu bardzo silnego leku, który albo z miejsca wyleczy go, albo zabije. W przypadku śmierci faraona władcą ma zostać Horus.
W miarę rozwoju wypadków dowiadujemy się, że Ramzes jest tyranem, żądnym krwi wojownikiem, rządzącym w swym kraju żelazną ręką. Nie ma litości nawet dla członków swej najbliższej rodziny - własną córkę pochował razem z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele łaski. Wypędził również z kraju nauczyciela Horusa, gdyż ten szerzył pogląd o wstręcie wobec wojen i miłosierdziu dla drugiego człowieka. Za jego rządów niewolników traktowano jak zwierzęta, dla jeńców wojennych nie znano litości, prowadzono wiele zbędnych wojen i rozlewano morze ludzkiej krwi.
Horus opłakuje bliski zgon dziada, lecz szczęśliwy jest z możliwości rychłego objęcia władzy. Nie chce jej jednak tylko dla własnej satysfakcji - w byciu nowym faraonem widzi okazję do zmienienia zastanego porządku rzeczy, który wydaje mu się niewłaściwy i zbrodniczy. Planuje obniżyć podatki, dać niewolnikom trzy dni odpoczynku na tydzień, przenieść ciało matki do krypty faraonów, sprowadzić swego nauczyciela z powrotem do kraju i przywrócić jego godność i urząd. Chce również uwolnić swą ukochaną z klasztornego więzienia i pojąć ją za żonę.
Horus poleca napisanie edyktów, popierających jego zamiary. Jednak do wprowadzenia ich w życie potrzebuje świętego pierścienia faraonów, symbolu władzy królewskiej. Musi dotknąć każdego edyktu tym pierścieniem, by go zalegalizować. W trakcie oczekiwania na otrzymanie pierścienia (służba czeka na możliwość zdjęcia go z palca konającego Ramzesa) Horus zostaje ukąszony przez owada. Początkowo nie zwraca na to uwagi myśląc, że ugryzła go pszczoła. Jednak ból staje się coraz mocniejszy i okazuje się, że ukłuł go silnie jadowity pająk. Horus umiera, zanim ma okazję wydania edyktów. W tym samym czasie Ramzes w cudowny sposób wraca do zdrowia.
Nowela Prusa obrazuje niesprawiedliwość i ironię ludzkiego losu. Dobry i młody Horus umiera, podczas gdy stuletni tyran zyskuje kolejną szansę na dalsze sprawowanie władzy. Zdarzenia te ukazują ingerencję przeznaczenia w życie każdego człowieka - przeznaczenia, które nie ma litości.
Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie
- Wyjaśnij, co powoduje, że „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej kończy się happy endem, a „Lalka” Bolesława Prusa katastrofą
- Jan Kasprowicz „Dies irae” - bunt prometejski w „Dies irae”. Opracowanie
- Boccaccio „Dekameron” - Humanizm renesansowy w „Dekameronie” - opracowanie
- Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie
- Kazimierz Przerwa-Tetmajer „Eviva l'arte” - interpretacja, analiza i opracowanie wiersza
- Jan Kochanowski „Treny” - „Tren IV” - interpretacja i analiza trenu
- Epikureizm i stoicyzm - scharakteryzuj oba kierunki filozoficzne, wskaż różnice i podobieństwa
- Molier „Skąpiec” jako komedia charakterów - cechy
- Stanisław Młodożeniec - futuryzm w twórczości Młodożeńca
- Motyw miasta - Obraz Moskwy w „Mistrzu i Małgorzacie”. Opracowanie
- Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - przedstaw metaforyczne znaczenie drogi w powieści
- Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „Zanurzcie mnie w Niego”, Krzysztof Kamil Baczyński „Niebo złote Ci otworzę” - porównanie wizji miłości
- Samson - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Opis charakteru - Opis charakteru osoby
- Anakreont - charakterystyka twórczości
- Ignacy Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny” - interpretacja i analiza wiersza
- Stanisław Młodożeniec - biografia, życiorys
- Jan Kasprowicz - etapy twórczości. Jan Kasprowicz i jego poezja - ewolucja twórczości
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany
- Stanisław Grochowiak „Czyści” - interpretacja i analiza wiersza