Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie

Nowela Prusa „Z legend dawnego Egiptu” opowiada historię umierającego faraona Ramzesa oraz jego wnuka, trzydziestoletniego Horusa, następcy tronu. Ramzes jest już zgrzybiałym, stuletnim starcem, chorym i coraz słabszym. Zmęczony chorobą prosi swego lekarza o podanie mu bardzo silnego leku, który albo z miejsca wyleczy go, albo zabije. W przypadku śmierci faraona władcą ma zostać Horus.

W miarę rozwoju wypadków dowiadujemy się, że Ramzes jest tyranem, żądnym krwi wojownikiem, rządzącym w swym kraju żelazną ręką. Nie ma litości nawet dla członków swej najbliższej rodziny - własną córkę pochował razem z niewolnikami, ponieważ za życia okazywała im zbyt wiele łaski. Wypędził również z kraju nauczyciela Horusa, gdyż ten szerzył pogląd o wstręcie wobec wojen i miłosierdziu dla drugiego człowieka. Za jego rządów niewolników traktowano jak zwierzęta, dla jeńców wojennych nie znano litości, prowadzono wiele zbędnych wojen i rozlewano morze ludzkiej krwi.

Horus opłakuje bliski zgon dziada, lecz szczęśliwy jest z możliwości rychłego objęcia władzy. Nie chce jej jednak tylko dla własnej satysfakcji - w byciu nowym faraonem widzi okazję do zmienienia zastanego porządku rzeczy, który wydaje mu się niewłaściwy i zbrodniczy. Planuje obniżyć podatki, dać niewolnikom trzy dni odpoczynku na tydzień, przenieść ciało matki do krypty faraonów, sprowadzić swego nauczyciela z powrotem do kraju i przywrócić jego godność i urząd. Chce również uwolnić swą ukochaną z klasztornego więzienia i pojąć ją za żonę.

Horus poleca napisanie edyktów, popierających jego zamiary. Jednak do wprowadzenia ich w życie potrzebuje świętego pierścienia faraonów, symbolu władzy królewskiej. Musi dotknąć każdego edyktu tym pierścieniem, by go zalegalizować. W trakcie oczekiwania na otrzymanie pierścienia (służba czeka na możliwość zdjęcia go z palca konającego Ramzesa) Horus zostaje ukąszony przez owada. Początkowo nie zwraca na to uwagi myśląc, że ugryzła go pszczoła. Jednak ból staje się coraz mocniejszy i okazuje się, że ukłuł go silnie jadowity pająk. Horus umiera, zanim ma okazję wydania edyktów. W tym samym czasie Ramzes w cudowny sposób wraca do zdrowia.

Nowela Prusa obrazuje niesprawiedliwość i ironię ludzkiego losu. Dobry i młody Horus umiera, podczas gdy stuletni tyran zyskuje kolejną szansę na dalsze sprawowanie władzy. Zdarzenia te ukazują ingerencję przeznaczenia w życie każdego człowieka - przeznaczenia, które nie ma litości.

Podobne wypracowania do Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - opracowanie