Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - przedstaw metaforyczne znaczenie drogi w powieści

Antek Pietruszka to brat głównego bohatera i narratora powieści - Szymona Pietruszki. Jak określa go Szymon, od zawsze Antek był dzieckiem „postrzelonym”. Nieustannie coś gnało go do przodu, był bardzo spontaniczny, miał wiele planów i marzeń, które w jednym czasie chciał na raz zrealizować. Marzyło mu się wiele różnych rzeczy. Był narwańcem, raptusem.

Pewnego dnia postanowił tak po prostu wyjechać w wielki świat: „Pierwszy wyruszył Antek. Starszy był te parę lat od Staśka, to mu się może pierwszemu należało. Stasiek dopiero dorastał, a Antek na panny już chodził. Narwany był, to prawda. Ale żeby aż tak nagle? To nawet umierać tak nie wypada. Do południa jeszcze orał kartofle pod lasem, a na popołudnie przyniósł mu Kulawik z poczty list”. W liście tym Wojtek proponował mu wyjazd „w świat”, gdzie dzieje się wiele ciekawych rzeczy, które warto przeżyć - tak, jak codzienne chodzenie do kina.

Rodzina nie jest zachwycona tym pomysłem spontanicznego, rozrywkowego syna, którego ciągnie naprzód. Ten pragnie wyjechać od razu, tak, jak stoi, w butach i ubranie, jakie nosił na polu przy orce. Widzi przed sobą lepsze perspektywy w mieście niż na wsi, chce zdobyć coś więcej dla samego...

Podobne wypracowania