Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Faust”, „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa - interpretacja i analiza porównawcza utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mistrz i Małgorzata” jest niewątpliwie największym dziełem Michaiła Bułhakowa. Pracował nad nim niemal całe życie. Zanim książka ta pojawiła się w ostatecznej wersji, przeszła przez szereg korekt. Z początku częściowo ocenzurowana, w pełnej wersji została opublikowana po II wojnie światowej.

Ewidentną inspiracją do napisania „Mistrza i Małgorzaty” przez Bułhakowa był dramat Johanna Wolfganga Goethego pt.: „Faust”. Już motto na wstępie powieści Bułhakowa ujawnia jej związki z dramatem Goethego:

„Więc kimże w końcu jesteś?
- Jam częścią tej siły,
Która wiecznie zła pragnąc,
Wiecznie czyni dobro”.

Motto odnosi się do postaci szatana, którego działania obracają się przeciwko niemu. Chcąc wiecznie czynić zło, czyni dobro. Mefistofeles, diabeł w dramacie Goethego, spełniając wszystkie zachcianki Fausta, chce doprowadzić do zguby doktora. Jednakże w wyniku serii niefortunnych zdarzeń, przede wszystkim – śmierci ukochanej Małgorzaty, Faust uświadamia sobie prawdziwy sens istnienia. Zaczyna działać na rzecz dobra innych ludzi, pragnie stworzyć utopijne społeczeństwo.

Woland, diabeł w powieści Bułhakowa, poprzez swoje działania przyczynia się –...

Podobne wypracowania