Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Placówka” - realizm i naturalizm w „Placówce”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Prus pisał „Placówkę” w latach 1880 - 1886. W powieści szczególnie zauważalne są nurty ważne dla epoki pozytywizmu jak realizm i naturalizm.

Bolesław Prus zobrazował w sposób bardzo realistyczny ludzi i problemy społeczne drugiej połowy XIX wieku. Przedstawił on chłopów jako ludzi zacofanych w poglądach, pospolitych, niezdecydowanych, bojących się o własną przyszłość. Chłopi musieli bezustannie walczyć o utrzymanie swoich ziem, szczególnie podczas kolonizacji niemieckiej, jednak autor podkreślał szczególnie ich mierność umysłową i niezaradność życiową. Ponadto, wszyscy bohaterowie powieści posługiwali się indywidualnym, charakterystycznym językiem, po którym można od razu rozróżnić, kto należy do której klasy społecznej. Przykładem jest Ślimak i jego rozmowa z Niemcem Hamerem na temat sprzedaży ziemi: „To przecie moja ziemia. Siedzieliśmy tu z dziada, pradziada, jeszcze za czasu pańszczyzny, i to się nazywała nasza zagroda. Później mój ojciec dostali ten grunt z ukazu na własność (…) Zatem - jakim prawem wy chceta kupować mój grunt, kiedy on jest mój?... Mój własny, no…?” Podobnie Ślimak w rozmowie z parobkiem mówi: „Co...

Podobne wypracowania