Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podział Europy na obediencję rzymską i awiniońską

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W roku 1377 awinioński papież Grzegorz XI podjął ostateczną decyzję o powrocie swoim oraz Kurii papieskiej do Rzymu. Jednak na drodze do zakończenia trwającego już ponad pół wieku okresu tzw. niewoli awiniońskiej, stanęła nagła śmierć ugodowego i pokojowo nastawionego zarówno do kleru francuskiego jak i włoskiego papieża w dniu 27 marca roku roku 1378.

Jeszcze w tym samym roku zwołano do Wiecznego Miasta konklawe, które miało za zadanie obrać nowego papieża. Wielką rolę w przebiegu głosowania miał wówczas podobno odegrać zbuntowany lud rzymski, który kategorycznie domagał się zakończenia niepopularnych rządów Francuzów w kolegium kardynalskim. Pod jego naciskiem nowym papieżem wybrano dotychczasowego biskupa Bari, Włocha Bartłomieja Prignano, który przyjął imię Urbana VI. Jak się jednak okazało decyzja ta była opłakana w skutkach, ponieważ Urbana VI śmiało można nazwać jednym z najgorszych papieży w historii Kościoła. Jego nieskrywana niechęć do Francji oraz okrutne i brutalne rządy, sprawowane na wzór despotycznych władców orientalnych, szybko zraziły do jego osoby Rzymian a także niemal wszystkich kardynałów biorących udział w konklawe - zarówno Włochów jak i Francuzów.

W...

Podobne wypracowania