Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Normandia - Podboje Normanów w Europie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Terytoria dzisiejszej północnej Francji już od I połowy IX wieku stały się teatrem kolejnych typowo łupieskich rajdów normańskich. Lokalni władcy frankijscy nie potrafili przeciwstawić się doskonale przysposobionym i zaprawionym w bojach wojownikom ze Skandynawii, dlatego też z czasem, spostrzegając ich słabość, Normanowie zmienili charakter swoich najazdów - z grabieży przerodziły się one w zorganizowane akcje kolonizacyjne i osiedleńcze. Do końca wieku X żywioł skandynawski na północnym wybrzeżu frankijskim stał się tak liczny, że królowie Franków zaczęli poważnie myśleć o usankcjonowaniu jego obecności na podległych sobie ziemiach i nadaniu Normanom lenna w postaci zamieszkałych przez nich ziem u ujścia Sekwany.

W roku 911 doszło do zawarcia umowy pomiędzy królem frankijskim Karolem III Prostakiem a przywódcą osiadłych w jego państwie, około roku 896, Normanów - Rolfem (zwanym również Rollonem). Na mocy podpisanego w Saint-Clair-sur-Epte układu Rolf stawał się królewskim lennikiem z ziem tzw. Górnej Normandii oraz zobowiązywał się do walki u boku króla w konflikcie przeciwko wpływowemu rodowi Kapetyngów i przyjęcia religii chrześcijańskiej w niedalekiej przyszłości. W ten...

Podobne wypracowania