Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porównaj hitlerowskie Niemcy i ZSRR w latach trzydziestych. Wskaż podobieństwa i różnice w ustrojach tych państw

Zarówno hitlerowski faszyzm jak i stalinowski komunizm zapisały się na kartach historii, jako systemy zbrodnicze. Rzeczą charakterystyczną jest, że ruchy tak niepowtarzalne zaistniały w historii świata niemalże równocześnie. Pozwala nam to dokonać ich porównania.

O podobieństwach decydują głównie te aspekty systemów, w oparciu o które możemy posądzać je o totalitaryzm. Fundamentem obydwu państw była ideologia, która obejmowała swą treścią każdy aspekt życia społecznego. Zawierały one w sobie obietnicę stworzenia nowego, lepszego świata na gruzach demokracji liberalnej. Stały w kontrze względem przeszłości, która traktowana była jako czas, który nie może się już powtórzyć.

Władzę w obydwu państwach dzierżył dyktator nieograniczony ze strony żadnej instytucji. Zarówno Fuhrer jak i generalissimus posiadali możliwość decydowania w każdej kwestii, również tych niezwiązanych z polityką. Wodzowie w swych państwach otoczeni byli kultem, który wynosił ich ponad zwykłych ludzi. Niezależnie od tego, jaki posłuch mieli oni wśród ludu, do sprawnego rządzenia konieczne było prężne działanie zaplecza w formie partii politycznej. I tak NSDAP (Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia...

Podobne wypracowania