Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Polska noblistka, nagrodzona za ironię, jedną z najważniejszych kategorii egzystencjalnych dla współczesnych ludzi, zawartą w jej tekstach. Autorka tłumaczonych na wiele języków wierszy, na które za każdym razem każe jednak cierpliwie czekać. Poetka światowego formatu, o wielkim dystansie do wykonywanej profesji, co zaskarbia jej jeszcze większą sympatię czytelników.

Urodzona w Bninie pod Poznaniem, już w wieku 8 lat przeprowadza się z rodziną do Krakowa, by na stałe połączyć swe losy z tym miastem. Uczęszcza do gimnazjum Sióstr Urszulanek, a w czasie okupacji także na tajne komplety. Od 1945 r. będzie studiować polonistykę i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, jednak trudna sytuacja materialna zmusi ją do przerwania nauki. W czasie II wojny światowej, by uniknąć wywiezienia do Rzeszy, pracuje jako urzędniczka kolejowa. Debiutuje zaraz po jej zakończeniu, w 1945 r., publikując w „Dzienniku Polskim” teksty poprawne pod względem politycznym i akceptowane przez cenzurę. Dwa pierwsze tomy Szymborskiej – „Dlatego żyjemy” oraz „Pytania zadawane sobie” –  zostały napisane w duchu całkowitej zgody z socrealizmem. Do 1966 r. ich autorka aktywnie wspierała władze komunistyczne, podpisując...

Podobne wypracowania