Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anakreont „Słodki bój”, „Pieśni nad Pieśniami” - interpretacja i analiza porównawcza

Wiersz Anakreonta zatytułowany „Słodki bój” oraz część Starego Testamentu znana nam jako „Pieśń nad Pieśniami” są utworami podejmującymi tematykę miłości i erotyki.

Starożytny poeta w celu opisu uczuć, jakich może doznać człowiek zakochany, wykorzystuje metaforę walki na pięści z Erosem, dając tym samym do zrozumienia, że miłość jest rodzajem boju. Podmiot liryczny nie precyzuje w żaden sposób, z czym musi walczyć zakochany. Pozostaje nam się jedynie domyślać, jakie trudności stają przed mężczyzną, który obrał za obiekt swoich westchnień nieodpowiednią kobietę. Walka z Erosem może być także walką z samym sobą. Ktoś, kto ulega czarowi drugiej osoby często skazany jest na cierpienie bez względu na to, czy uczucie zostało odwzajemnione czy też nie.

W „Pieśni nad Pieśniami” znajdujemy również tematykę miłosną. Zawarta w utworze historia opowiada losy dwojga młodych ludzi, którzy darzą siebie miłością. W ich związku również występuje cierpienie (na przykład wówczas, gdy poszukująca swojego ukochanego oblubienica została ośmieszona). Drugim podobieństwem do twórczości Anakreonta jest śmiałość wyznań.

Bohaterowie dzieła, czyli oblubieniec i oblubienica, mówią o swojej miłości w sposób niezwykle – jak na owe czasy – odważny. Utwory te różni natomiast to, że „Pieśń nad Pieśniami” może być rozumiana w sposób symboliczny. Jedna ze stron utożsamia w niej Kościół, a druga Chrystusa, który ów Kościół umiłował.

Dzieło to możemy więc odczytywać na wiele różnych sposobów. W przypadku wiersza Anakreonta interpretacja słów „ja” lirycznego jest o wiele mniej skomplikowana. Wiersz jest jednoznacznie związany z miłością między dwiema osobami.

Kolejną różnicą, którą da się wykazać jest fakt, że we wskazanym fragmencie „Pisma Świętego” mamy do czynienia z dialogiem między kochankami, natomiast w utworze Anakreonta wypowiada się jedynie jedna osoba.

Podejmując próbę analizy odczuć osób wypowiadających się w interpretowanych dziełach, warto wspomnieć o wyczuwalnej różnicy w stosunku do miłości, jaki wykazują ich bohaterowie. Miłość między oblubieńcem i oblubienicą jest silnym uczuciem, natomiast podmiot liryczny wiersza Anakreonta zdaje się traktować relacje z obiektem swoich westchnień mniej poważnie.  Biorąc pod uwagę także takie cechy jak ilość wersów, należy wspomnieć o znacznej różnicy między utworami. „Pieśń nad Pieśniami” jest zdecydowanie dłuższa niż czterowersowy wiersz starożytnego poety.

Podobne wypracowania do Anakreont „Słodki bój”, „Pieśni nad Pieśniami” - interpretacja i analiza porównawcza