Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anakreont „Słodki bój”, „Pieśni nad Pieśniami” - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Anakreonta zatytułowany „Słodki bój” oraz część Starego Testamentu znana nam jako „Pieśń nad Pieśniami” są utworami podejmującymi tematykę miłości i erotyki.

Starożytny poeta w celu opisu uczuć, jakich może doznać człowiek zakochany, wykorzystuje metaforę walki na pięści z Erosem, dając tym samym do zrozumienia, że miłość jest rodzajem boju. Podmiot liryczny nie precyzuje w żaden sposób, z czym musi walczyć zakochany. Pozostaje nam się jedynie domyślać, jakie trudności stają przed mężczyzną, który obrał za obiekt swoich westchnień nieodpowiednią kobietę. Walka z Erosem może być także walką z samym sobą. Ktoś, kto ulega czarowi drugiej osoby często skazany jest na cierpienie bez względu na to, czy uczucie zostało odwzajemnione czy też nie.

W „Pieśni nad Pieśniami” znajdujemy również tematykę miłosną. Zawarta w utworze historia opowiada losy dwojga młodych ludzi, którzy darzą siebie miłością. W ich związku również występuje cierpienie (na przykład wówczas, gdy poszukująca swojego ukochanego oblubienica została ośmieszona). Drugim podobieństwem do twórczości Anakreonta jest śmiałość wyznań.

Bohaterowie dzieła, czyli oblubieniec i oblubienica, mówią o swojej...

Podobne wypracowania