Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zygmunt Krasiński urodził się 19 lutego 1812 roku w Paryżu. Jego ojcem był generał Wincenty Krasiński, herbu Ślepowron. Matka, księżna Maria Radziwiłłówna, zmarła w roku 1822 pozostawiając chłopca pod opieką męża. Naukę mały Zygmunt pobierał w domu. Uczył go ojciec i korepetytorzy – Józef Korzeniowski oraz Piotr Chlebowski. Po początkowym etapie edukacji przyszedł czas na naukę w jednym z warszawskich liceów (Samuela Bogumiła Lindego), a następnie na studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, które trwały do roku 1827 do 1829. W tym czasie poeta poróżnił ze swoimi kolegami. Powodem był fakt, iż Krasiński nie wziął udziału w patriotycznej demonstracji. Stało się tak nie z jego złej woli lub niechęci, ale z powodu zakazu ojca. Jako że po tym wydarzeniu Zygmunt był na uczelni niemalże prześladowany, a na pewno odtrącony, Wincenty zdecydował o tym, że syn jego studia ukończy w Genewie. Tak też się stało. W roku 1829 Krasiński opuścił kraj.

Po śmierci matki życie Krasińskiego uległo zmianie. Ojciec miał na niego negatywny wpływ. Syn czy to przez szacunek, czy ze strachu bał mu się sprzeciwić. Wincenty Krasiński bezwzględnie dominował nad jego życiem, niemalże go ubezwłasnowolniając. Ingerował nawet w jego prywatne, a wręcz intymne...

Podobne wypracowania