Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Katarynka” - problem skrzywdzonego dziecka w noweli

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W nowelistyce pozytywistycznej często pojawiał się motyw cierpiącego dziecka. Tacy pisarze jak Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka czy Bolesław Prus w swoich utworach poruszali jeden z najbardziej aktualnych tematów ich epoki.

W XIX wieku na polskich ulicach nadrzędnym problemem była wszechogarniająca bieda. Na każdym kroku można było spotkać zwyczajnych ludzi pracujących w ciężkich warunkach, by zarobić na utrzymanie rodziny. Pracowali mężczyźni, kobiety i dzieci. Rzemieślnicy, parobkowie, kowale, młynarze, nędzarze, itd. stanowili najliczniejszą grupę społeczną w XIX-wiecznej Polsce. Pisarze mając w zwyczaju ubierać rzeczywistość w piękne słowa, w pozytywizmie obrali odwrotny kierunek. Przedstawiali prawdziwe realia życia. W zwykłych sytuacjach doszukiwali się głębszego znaczenia.

Podobnie ważnym tematem dla pisarzy II połowy XIX wieku były losy cierpiących dzieci, które w młodym wieku osiągały często dojrzałość emocjonalną równą dojrzałemu człowiekowi. Ilustrowali obraz świata widziany oczami najmłodszych. Najczęściej dzieci pochodziły z biednych rodzin, były dotknięte chorobą, nie rozumiane przez swoich opiekunów. Dzieci w pozytywistycznych nowelach były wrażliwe i silne. Mimo cierpienia, jakie doświadczały potrafiły dostrzegać piękno...

Podobne wypracowania