Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - Co łączy opowiadanie „Ikar” z innymi tekstami kultury (obrazem, mitem)?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ikar” Jarosława Iwaszkiewicza opowiada o wydarzeniach pewnego ciepłego, letniego wieczoru w okupowanej przez Niemców Warszawie. Autor opisuje ludzi, spieszących do domów by zdążyć przed godziną policyjną, uliczny ruch i gwar, zatłoczone tramwaje, gazeciarzy i dzieci, wypoczywających w parku starszych ludzi. Wszyscy oni zaaferowani są swoimi sprawami, dokądś spieszą. W pewnym momencie pojawia się młody, kilkunastoletni chłopiec, idący z książką w ręku, zaczytany, nie zwracający uwagi na to, co dzieje się wokół niego.

Chłopiec wychodzi zza tramwaju, staje na środku ulicy, na rozdzielającej ruch wysepce, cały czas zatopiony w książce. Potrącają go przechodnie a po chwili chłopak wchodzi na jezdnię. Nie zauważa nadjeżdżającego samochodu, który musi gwałtownie hamować. Okazuje się, że to samochód gestapo, niemieckiej tajnej policji. Ze środka wyskakuje dwóch Niemców, podchodzą do chłopca, żądają dokumentów a potem, nie słuchając tłumaczeń i przeprosin, zmuszają do wejścia do auta. Pojazd odjeżdża. Autor rozgląda się wokół, patrzy na stojących obok ludzi, jakby szukając w nich współczucia wobec chłopaka, który, pojmany przez gestapo, zapewne zostanie zamordowany. Ale okazuje się, że nikt...

Podobne wypracowania