Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Romantyczność”, „Ballady i romanse” Władysława Broniewskiego - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ballada jest gatunkiem literackim, który ma charakter synkretyczny: łączy cechy liryki (emocjonalność), epiki (obecność fabuły i narratora) oraz dramatu (wprowadzenie dialogów). To utwór wierszowany, często przystosowany do wokalnego wykonywania. W związku z tym ballady posiadają regularny rytm. Jako, że ballady wywodzą się z ludowych pieśni, nacechowane są folklorem. Ten gatunek literacki jest charakterystyczny dla epoki romantyzmu.

Mickiewiczowska ballada „Romantyczność” została napisana w 1821, a wydana w cyklu „Ballady i romanse” w 1822 roku – tę publikację uważa się za początek literackiej epoki romantyzmu. Utwory charakteryzuje obecność elementów pochodzących z podań ludowych, stylizacja języka na język ludowy, śpiewność, współistnienie postaci fantastycznych i realistycznych, budowa stroficzna, nastrojowość oraz obecność narracji i fabuły – ballady przedstawiały jedno wydarzenie, które można odczytywać jako moralne pouczenie.

„Romantyczność” jest manifestem mickiewiczowskiej ideologii. Poeta w balladzie przedstawia losy prostej dziewczyny, która pochodzi z ludu. Jest ona zagubiona: „To strzela wkoło oczyma, To się łzami zaleje”, rozpaczliwie szuka...

Podobne wypracowania