Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” - porównanie postaw Pustelnika oraz Księdza z IV części „Dziadów”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W IV części „Dziadów” pojawia się spór uczucia z rozumem. Mickiewicz wielokrotnie poruszał ten temat w swojej twórczości. Już w „Odzie do młodości” poeta polemizował z oświeceniowym racjonalizmem, przeciwstawiając mu młodzieńczy zapał i serce. W „Romantyczności” padły znamienne słowa: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko”. Stanowisko poety było jednoznaczne, nie szczędził krytyki tym, co są jak „płaz w skorupie”. W „Dziadach” to stanowisko zostało nieco złagodzone. Sympatia autora nadal jest po stronie nieszczęśliwego kochanka, którego do zguby przywiodła wielka miłość, jednak nie można powiedzieć, żeby ksiądz był tu postacią negatywną.

Ksiądz i Gustaw reprezentują odmienne światopoglądy. Różnią ich przekonania, wierzenia i sytuacja życiowa, a w chwili spotkania, także status ontologiczny. Ksiądz jest realistą i racjonalistą. Świadczą o tym jego słowa i zachowanie. Stara się on nawiązać kontakt z roztargnionym gościem, słucha go z uwagą i ze strzępów jego opowieści próbuje zbudować w miarę spójną historię. Ksiądz jest zainteresowany tym, co Gustaw chce mu powiedzieć, próbuje odgadnąć jego tożsamość i udzielić...

Podobne wypracowania