Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Skamander - Rola i znaczenie grupy poetyckiej Skamander

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grupa poetycka Skamander została założona w 1918 roku przez grupę poetów, wśród których byli Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Nazwa wzięła się od opisanej w mitologii greckiej rzeki Skamander, opływającej Troję. Trzon skamandrytów sformował się wokół redakcji pisma „Pro arte et studio”, wydawanego na Uniwersytecie Warszawskim. W 1918 roku wyszły pierwszej tomiki wierszy poetów - założycieli grupy i działalność Skamandra rozpoczęła się na dobre. Jej członkowie zbierali się w kawiarni literackiej „Pod Picadorem”, gdzie odbywały się występy kabaretowe i recytacje poetyckie.

Założeniami Skamandra było odarcie poety z konkretnej misji czy wypełniania zadanego celu. Skamandryci twierdzili, że nie powinno być wyraźnie zdefiniowanych programów poetyckich - ponieważ jest ich tyle, ilu poetów. Poezja ma oddawać radość życia. Twórczość ma być wyzwolona z okowów narodowych, warto zwrócić uwagę na codzienne życie, egzystencję szarego człowieka. Co za tym idzie, w wierszach mogą się znaleźć wyrazy potoczne, wulgaryzmy czy kolokwializmy. Skamandryci, trochę jak futuryści, zachwycili się nowoczesną cywilizacją, tłumem, miastem, urbanizacją....

Podobne wypracowania