Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - ocena powstania styczniowego przedstawiona w „Wiernej rzece”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klechda domowa Stefana Żeromskiego pt.: ,,Wierna rzeka” jest jednym z piękniejszych utworów o powstaniu styczniowym w naszej literaturze. Utwór ukazał się w 1912 r., a jego tematyka pozostawała aktualna również w wieku XX. Żeromski w wielu powieściach podejmuje próbę rozrachunku z wydarzeniami roku 1863. W ,,Wiernej rzece” wyraźnie opowiada się po stronie powstańców i racje walczących są mu bliższe, aniżeli głosy oponentów.

Już postać głównego bohatera – Józefa Odrowąża, księcia rodem z baśni, poświęcającego wszystko w imię wolności ukochanej ojczyzny, najdobitniej o tym świadczy. Również w wypowiedziach Salomei Brynickiej i Huberta Olbromskiego znajdziemy dowód na wiarę pisarza w słuszność powstańczej sprawy. Znamienny jest dialog kobiety z komisarzem Rządu Narodowego, w którym przedstawiają oni swój stosunek do ówczesnej rzeczywistości. Salomea spogląda na powstanie przez pryzmat osobistych nieszczęść. Mówi: ,,Któż z was ośmieli się mówić, że pobije tych, co tu nocami przychodzą szarpać nas, ludzi bezbronnych? A jeżeli ich nie możecie pobić, to kto z was ośmielił się rozpętać w nich dzicz, co ją ze sobą z okrutnych śniegów w duszach...

Podobne wypracowania