Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Średniowiecze - epoka kontrastów” - wyjaśnij, jak rozumiesz pojęcie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze to epoka, która trwała ok. 1000 lat (476 - ok. 1492). Tak rozległa rozpiętość czasowa zaowocowała wieloma sprzecznościami. W słabo rozwiniętym i uformowanym społeczeństwie były one szczególnie widoczne.

Zacznijmy od stanu posiadania. Feudalizm był błogosławieństwem dla tych, którzy stali na szczycie hierarchii. Posiadanie kilkuset poddanych chłopów, mogło zapewnić naprawdę dobre warunki życiowe. Natomiast czym niżej po szczeblach drabiny, tym gorzej. Chłopi uprawiali ziemię panów, byli obciążeni dziesięciną. Po wypełnieniu wszystkich zobowiązań zostawało im naprawdę niewiele środków niezbędnych do przeżycia. Rycerstwo posiadało wielkie połacie lasów, rolnicy musieli zadowolić się niewielkim skrawkiem ugoru. To pierwsza i niezwykle skrajna rozbieżność tej epoki - z jednej strony wielkie bogactwa, z drugiej niepewność dnia następnego.

Powszechnie obowiązujące chrześcijaństwo kontrastowało z poszczególnymi przejawami herezji. Wbrew pozorom, inkwizycja nie była instytucją, która rozwinęła się po reformacji. Już na synodzie w Weronie (1182) papież Lucjusz III zapoczątkował walkę z kacerstwem. Grzegorz IX ok. 50 lat później wpisał do papieskich dokumentów palenie na stosie, jako...

Podobne wypracowania