Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka Maćka z Bogdańca

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maćko z Bogdańca to jeden z głównych bohaterów powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza. Jest wujem Zbyszka. Mieszka w Bogdańcu, którego właścicielem był także brat Maćka, a ojciec Zbyszka, razem z którym wielokrotnie odbudowywali majątek niszczony przez wojny czy powodzie. Pochodzi z rodu Gradów, jego herb to Tępa Podkowa.

Maćko to rycerz w średnim wieku, krzepki i bardzo wysoki, choć szczupły. Włosy upinał w tzw. pątlik. Nie jest mężczyzną przystojnym, bardziej przypomina ziemianina niż wojownika i taki też jest jego charakter. Nosi długą brodę. Jest poważny jak przystało na jego słuszny już jego wiek. Towarzyszem jego wypraw jest osiemnastoletni bratanek, którego uczy rzemiosła rycerskiego.

Maćko „chciwy na ziemię i robociznę” nade wszystko stawia Bogdaniec. Największym jego  życzeniem jest szczęśliwe i spokojne życie wraz ze Zbyszkiem i Jagienką, dlatego też nie do końca pochwala wybór na żonę Danusi Jurandówny. Jest także niezwykle pobożny i skromny, jeśli opowiada o sławie rycerskiej i stoczonych bojach, za każdym razem dziękuje Bogu i powtarza, że dzięki Niemu uzyskał zwycięstwo. Zbyszka kocha jak rodzonego syna. Gdy ten trafia do więzienia z powodu zamachu na krzyżackiego...

Podobne wypracowania