Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - miłości romantyczna na przykładzie „Cierpień młodego Wertera”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W powieści Johanna Wolfganga Goethego „Cierpienia młodego Wertera” widoczny jest wątek autobiograficzny. Inspiracją do stworzenia historii miłosnej Lotty i Wertera, były dla autora własne przeżycia oraz miłość do imienniczki głównej bohaterki powieści. Goethe, wplątując się w trójkąt miłosny, chcąc uniknąć konfliktu, opuścił dom swojej ukochanej i jej narzeczonego. Jednak nadal utrzymywał kontakt listowny z obojgiem przyjaciół.

Romantyczna wizja miłości zakładała wielką, szczerą i bezgraniczną miłość głównego bohatera do wybranki swojego serca. Miłość dla bohaterów romantycznych była sensem istnienia, najważniejszą wartością w życiu. Uczucie to zawsze jednak było nieszczęśliwe oraz niespełnione. Z różnorakich przyczyn, główna postać przeżywała zawód miłosny, co stanowiło przyczynę jej dalszego cierpienia. Mimo to, zawsze do końca pozostawała wierna swojej miłości.

Głównym wątkiem w powieści Goethego jest miłość Wertera do Lotty. Wprowadzając czytelnika w ich historię poeta pisze: „Takiej miłości każdy młodzian czeka. Tak być kochaną chce każda dziewczyna”. Werter zakochał się w Lotcie od pierwszego wejrzenia. Oboje od razu bardzo się do siebie zbliżyli. Jak się okazało, dwójkę...

Podobne wypracowania