Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie pojęcia „nirwana” - buddyzm i jego elementy w Młodej Polsce

Młoda Polska, opracowanie, Buddyzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojęcie nirwany pochodzi z terminologii używanej w religiach hinduistycznych, a jego współczesne – najbardziej powszechne – użycie pozostaje najbliższe buddyjskiej teorii na temat istnienia. Tłumaczy ona zjawisko nirwany jako stan wyzwolenia od cyklu narodzin i śmierci (samsary), które możemy rozumieć jako całkowite wyzwolenie się umysłu, polegające na zatrzymaniu stawania się. Stąd też literalnie termin „nirwana” tłumaczony jest jako „zgaśnięcie”, co najpełniej odpowiada jego charakterowi, nie chodzi tu bowiem ani o cielesną śmierć, ani o ostateczne zaniknięcie władz umysłowych, ale o ich przemianę w inny od codziennego stan – podobnie gasnący ogień nie zanika zupełnie w naturze, a jedynie zmienia się w inny stan skupienia, niedostrzegalny dla ludzkiego oka, ale stale obecny w postaci unoszących się wokół cząsteczek powietrza.

W religii buddyjskiej osiągnięcie stanu nirwany jest możliwe jedynie poprzez całkowite wyeliminowanie stanu niewiedzy jako zjawiska implikującego cierpienie, które zaburza ludzką karmę. Można więc powiedzieć, że nirwana stanowi coś w rodzaju ostatecznego oświecenia, całkowitej wiedzy na temat siebie samego i otaczającej rzeczywistości, które prowadzi do transcendentnego,...

Podobne wypracowania