Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw sokoła w noweli „Sokół” - Giovanni Boccaccio „Dekameron”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pośród stu noweli „Dekameronu” Boccaccia „Sokół” wyróżnia się najbardziej misterną konstrukcją. Akcja konsekwentnie zmierza do punku kulminacyjnego, bez dygresji, bez dodatkowych wątków. Główny motyw odgrywa kluczową rolę w całej intrydze. Pojawia się w momencie zwrotnym i przesądza o przebiegu całości. Mowa oczywiście o sokole.

Budowa noweli „Sokół” została uznana za doskonały przykład gatunku i dała początek teorii konstrukcji noweli, zwanej „teorią sokoła”. Sformułował ją w 1871 roku Paul Heyse, oczywiście na podstawie utworu Boccaccia. Zdaniem Heysego w każdej prawidłowo zbudowanej noweli powinien istnieć jeden wątek i dominować jeden motyw. Najczęściej jest to jakiś konkretny materialny przedmiot, przewijający się w toku akcji i koniecznie pojawiający w kulminacyjnym momencie. To właśnie za sprawą tego przedmiotu następuje odmiana losu bohatera. Poprzez takie użycie motywu jego znaczenie staje się symboliczne. Nie trzeba dodawać, że motyw ów zostaje ujęty już w tytule noweli.

Przyjrzyjmy się więc sokołowi u Boccaccia. Sokół jest wiernym towarzyszem Federiga podczas jego dobrowolnego wygnania. Nieszczęśliwie zakochany mężczyzna odsuwa się od dworskiego życia,...

Podobne wypracowania