Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Makbet” -  jako dramat szekspirowski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Makbet” to dzieło Williama Szekspira, powstałe na początku XVII wieku. Jest przykładem nowej estetyki w dramacie, nosi znamiona swej epoki i swojego twórcy. Dramat oparty jest na autentycznej historii objęcia tronu Szkocji przez Makbeta, zabójcę poprzedniego władcy. Charakterystyczne dla tragedii Szekspira jest nie tylko przedstawienie zdarzeń i płynącej z nich nauki, ale też wnikliwe ujęcie osobowości bohatera. Makbet zmienia się pod wpływem wydarzeń. Ulega on namowom żony, pozwala, by kierowała nim chora ambicja. Z uczciwego poddanego staje się tyranem-mordercą. Wszystko to dokonuje się zaś na oczach publiczności. Widz poznaje wewnętrzne rozterki głównego bohatera, jego przekonania i motywy popychające go do działania. Tragedia przed Szekspirem nie znała bohatera dynamicznego, a więc ewoluującego w czasie.

Charakterystyczną cechą szekspirowskich dramatów jest ukazywanie świata nadprzyrodzonego. Postaci fantastyczne, nierealne pojawiają się na scenie na równych prawach z „śmiertelnikami”. Mają prawo głosu i wpływ na przebieg zdarzeń. To dziwne przepowiednie Czarownic wzbudzają w Makbecie żądzę objęcia władzy. Potem pojawia się duch Banka, by go dręczyć.

Historie przedstawiane przez Szekspira znacznie wykraczają...

Podobne wypracowania