Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - motyw miłości w „Syzyfowych pracach”. Opracowanie

„Syzyfowe prace” Stefana Żeromskiego to powieść o porażce działań rusyfikacyjnych i kształtowaniu się tożsamości narodowej u młodych ludzi mieszkających w zaborze rosyjskim. Pod koniec utworu pojawia się jednak wątek miłości głównego bohatera i Anny Stogowskiej, zwanej Birutą. Miłość w powieści naznaczona jest również piętnem wydarzeń historycznych, sytuacji ludności polskiej pod zaborami i związanymi z nią wyborami moralnymi i politycznymi.

Biruta jest córką polskiego lekarza i Rosjanki, która pod wpływem małżonka, a właściwie z głębokiego uczucia do niego, całkowicie wyrzeka się swojej przynależności narodowej, uczy się języka polskiego, wpaja go też swoim dzieciom, w domu kultywuje tradycję polską, w takim też duchu wychowuje Annę. Niestety ojciec Anny został zmuszony do tego małżeństwa przez rodziców i mimo starań matki nie odwzajemniał jej zaangażowania. Kiedy Anna miała czternaście lat, jej matka zmarła na zapalenie płuc. Od tej pory dziewczyna obiecała sobie, iż nigdy nie poślubi nikogo – nie rozmawiała z chłopcami, którzy byli nią zainteresowani (stąd jej przezwisko). Trudno było zdobyć jej zaufanie; lękliwa, nieśmiała i dumna nie budziła powszechnej sympatii. A jednak gdy ujrzał ją Marcin zdała mu się...

Podobne wypracowania