Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kubizm - kubizm w malarstwie - obrazy, cechy

malarstwo, rzeźba, opracowanie , kubizm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kubizm jako awangardowy kierunek w malarstwie i rzeźbie zaczął kształtować się na początku XX wieku pod wpływem prac Pabla Picassa i Georgesa Braque'a. Jego nazwa została wymyślona przez francuskiego krytyka sztuki, Louisa Vauxcellesa, w odniesieniu do pejzaży Braque’a skonstruowanych z geometrycznych brył, które zastępowały tradycyjne, miękkie kształty. Stąd też sformułowanie odnoszące się do łacińskiego słowa „cubus”, oznaczającego kostkę bądź sześcian, którego obaj główni przedstawiciele prądu przez długi czas nie akceptowali, unikając jego stosowania.

Głównym założeniem kubizmu było zerwanie z mimetyzmem sztuk plastycznych i opracowanie nowej kategorii estetyki, która stała w opozycji do tradycyjnie rozumianego piękna. Nowoczesne dzieło sztuki miało przemawiać nie do oka widza, ale do jego analitycznej świadomości, która potrafiła odczytać z geometrycznego kształtu charakter danego obiektu – tak, jak widząc zaledwie kontur krzesła, człowiek jest w stanie domyślić się jego wyglądu z odmiennej perspektywy, jego funkcji itp. Pogłębiona analiza obiektu zasadzała się również na samej technice jego przedstawienia – został on rozbity na wiele pomniejszych elementów, z których każdy...

Podobne wypracowania