Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Epilog - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epilog Pana Tadeusza powstał po napisaniu całego dzieła, jako jego uzasadnienie. Mickiewicz tłumaczy w nim konieczność napisania utworu krzepiącego i wzywającego do walki.

Dowiadujemy się z Epilogu, że poeta jest emigrantem i bardzo cierpi z powodu tęsknoty za ojczyzną i niemożliwości wzięcia udziału w walkach o jej wolność. Męczą go też i martwą ciągłe spory między tymi, którzy musieli wyjechać z kraju. Krytykuje postawę emigrantów, czyli jednocześnie dotyka oskarżeniem samego siebie. Ma do siebie i do innych emigrantów żal o ucieczkę od żołnierskich obowiązków, za wykorzenianie polskości z serca, za kłótliwość i niechęć do siebie nawzajem.

Ich postawa może być tłumaczona niepewną pozycją i niechęcią ze strony państw, w których przyszło im mieszkać, jednak poeta nie ma zrozumienia dla braku jedności i solidarności wśród tych, którzy z różnych przyczyn opuścili swój kraj.

Jednocześnie Mickiewicz wyraża swoją krytykę wobec władz i społeczeństw państw zachodnich, które nie dorastają do polskiej gościnności, odwagi i wierność tradycjom.

Epilog jest także konfrontacją sytuacji ojczyzny z realiami ukazanymi w utworze. Poeta odpowiada na zarzuty dotyczące przemilczenia trudnej...

Podobne wypracowania