Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” - charakterystyka Ebenezera Scrooge'a

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ebenezer Scrooge to główny bohater powieści Karola Dickensa. W chwili, gdy go poznajemy, jest samotnym właścicielem kantoru. Na co dzień ponury i odpychający, przed świętami Bożego Narodzenia robił się jeszcze bardziej nieprzyjemny dla otoczenia. Dzięki cudowi wiglijnej nocy, Scrooge przenosi się w przeszłość i w przyszłość. Czytelnik może więc poznać zdarzenia z jego dzieciństwa i prawdopodobny obraz jego przyszłych dni. Ponieważ spotkanie z duchami sprawiło, że Scrooge stał się zupełnie innym człowiekiem, jego charakterystyka jest złożona.

Przed przemianą Scrooge’a charakteryzuje przede wszystkim skąpstwo. Miłość do pieniędzy zaważyła na sposobie jego życia i jego stosunkach z ludźmi. Scrooge był człowiekiem bardzo zamożnym, od siedmiu lat był jedynym właścicielem kantoru, który przynosił mu spore dochody. Mimo to, żył bardzo skromnie i oszczędnie, jedynym jego zajęciem była praca, czyli prowadzenie interesów na londyńskiej giełdzie, a jedyną miłością - złoto. Świąt Bożego Narodzenia nie lubił między innymi dlatego, że jest to dzień wolny od pracy, musiał więc zapłacić swemu kanceliście za dzień, w którym ten dla niego nie pracował. Oszczędność Scrooge’a przybierała absurdalne rozmiary, razem z kancelistą pracowali w słabo ogrzewanych...

Podobne wypracowania