Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw wyobcowania w „Cudzoziemce”. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Znowu to samo: >>Pani z kresów czy z Rosji? Bo od razu poznać, że obca<<.No i tutaj: eine Fremde… Czyż nieprawda? Zawsze i wszędzie tak: cudzoziemka” - te cierpkie słowa to refleksja głównej bohaterki nad swoim życiem. Jak widać, bardzo bolało ją to, że nigdzie nie mogła znaleźć swojego miejsca, czuć się w pełni akceptowana.

Róża Żabczyńska była córką polskiego oficera, który został zesłany na wschód za działania zbrojne. Jej matką była piękna Rosjanka - Sophie. Mimo to, że przyszła na świat w Taganrogu, na terenach państwa władanego przez cara, nigdy nie została uznana za jego mieszkankę. W szkole koleżanki odsuwały się od niej, gdy korytarzem przechodził pop. Polskę znała z opowiadań ojca, z pamiątek które ze sobą przywiózł. Kiedy wyruszyła wraz z ciotką do Warszawy, jej sytuacja nie uległa w zmianie. Ze względu na jej obcy akcent nazywano ją „kacapką”, dostrzegano też śniadość jej cery, tak charakterystyczną dla osób ze wschodu. Kiedy Adam otrzymał posadę naczelnika gimnazjum w Saratowie, zabrał tam małżonkę. Wspominała ona później ten epizod w ten sposób: „nad Wołgę mąż zawiózł - grafinia ze stolicy, artystka” - znowu nie mogła...

Podobne wypracowania